Եվրասիական տնտեսական համագործակցության ( ԵվրԱզԷՍ) մասին համաձայնությունը չստորագրվեց Մոսկվայի գագաթաժողովում, քանի որ Ղազախստանը դեմ է եղավ: Այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Russia Today-ին տված հարցազրույցում: «Մենք իսկապես չենք ընդունել համաձայնագրի այս նախագիծը, չենք ստորագրել այն, քանի որ Ղազախստանը կտրականապես դեմ է հանդես եկել տնտեսական միությանը»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, Ղազախստանը դեմ էր ռուսների և բելառուսների առաջարկություններին, «իսկ մենք միաձայն կողմ էինք համաձայնագիրը ստորագրելուն»: «Մենք ասել էինք, որ պետք է ստորագրել պայմանագիրը: Նրանք հայտարարեցին, որ պետք չէ արագացնել այդ գործընթացը»,-մեկնաբանել է Լուկաշենկոն:
Նա հիշեցրել է, որ իսկապես ավելի վաղ պայմանավորվածություն կար այն մասին, որ 2015թ. Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը լինելու են Եվրասիական տնտեսական միությունում: «Այստեղ ռուսներն առաջարկեցին արագացնել գործընթացը: Իսկ բելառուսական կողմը դեմ չէր դրան և ուշադրություն էր դարձնում երկու կողմերի դիրքորոշումներին»,-ասել է նախագահը:

21 Март 2012 - 12:32 AMT
Договор о трансформации Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС) не был подписан на саммите в Москве, потому что против выступил Казахстан. Об этом сообщил президент Белоруссии Александр Лукашенко в интервью телеканалу Russia Today. "Мы действительно не приняли этот проект договора, не подписали. Потому что Казахстан выступил категорически против экономического союза", – сказал он.
По его словам, Казахстан возразил на предложения россиян и белорусов, "а мы были едины в подписании договора". "Мы сказали, что договор надо подписывать о союзе. Они заявили о том, что не надо ускорять этот процесс: "Договаривались в 2015 году выйти на уровень союзных отношений – давайте в 2015", – пояснил Лукашенко.
Он напомнил, что действительно ранее была достигнута договоренность о том, что с 2015 года Россия, Белоруссия и Казахстан будут в Евразийском экономическом союзе. "Здесь россияне предложили ускорить этот процесс. И белорусская сторона их поддержала, обратив внимание на две позиции", – сказал президент. При этом пояснил, что, в частности, в соответствии с проектом договора Евразийской экономической комиссии под председательством Виктора Христенко, предлагалось предоставить право заключать договоры на международной арене от имени трех стран. "Я дословно сказал: "Мы не против. Если это будет камнем преткновения, то мы согласимся на это", – сказал Александр Лукашенко.