Երևանի Ա. Ալիխանյանի անվան ֆիզիկայի ինստիտուտին կից ցիկլրոտրոնի տեղադրումը նախատեսվում է 2013թ., հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը կառավարության մարտի 22-ի նիստում: «Մենք պետք է պատրաստենք բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքները և օնկոլոգիական կենտրոնի կառավարման մոդելը, մինչ սարքավորումների ներկրումը»,-ասել է նա:
Հայաստանի կառավարությունն արդեն համաձայնագիր է կնքել բելգիական IBA ընկերության հետ, որի հիման վրա կներկրվի ցիկլոտրոնը (ոչ ռելյատիվ ծանր լիցքավորված մասնիկների ռեզոնանսային ցիկլիկ արագացուցիչ), որտեղ մասնիկները շարժվում են մշտական և միասեռ մագնիսային դաշտում, իսկ արագացման համար օգտագործվում է բարձր հաճախականությամ էլեկտրական դաշտ, որի հաճախականությունն անփոփոխ է մնում: Միաժամանակ իր աշխատանքը կսկսի ախտորոշման կենտրոնը, որը հագեցած կլինի համապատասխան սկաներներով՝ ուռուցքների օջախների հայտնաբերման համար, ինչը հնարավորություն է տալիս շատ վաղ շրջանում հայտնաբերել ուռուցքն ու համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել և ընտրել բուժման առավել արդյունավետ մեթոդները:

Установление циклотрона при Ереванском институте физики им. А.И. Алиханяна запланировано на 2013 год, сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян на заседании правительства 22 марта. “Мы должны подготовить все необходимые инфраструктуры и модель управления онкологическим центром до того, как это оборудование поступит в Армению”, – сказал он.
Правительство Армении уже подписало соглашение с бельгийской компанией IBA, на основе которого будет приобретен циклотрон (резонансный циклический ускоритель нерелятивистских тяжелых заряженных частиц (протонов, ионов), в котором частицы двигаются в постоянном и однородном магнитном поле, а для их ускорения используется высокочастотное электрическое поле неизменной частоты). Также одновременно начнет свою работу диагностический центр, который будет оснащен соответствующими сканерами для обнаружения очагов опухолей, что это дает возможность на очень ранней стадии обнаружить опухоль и предпринять соответствующие шаги. Это также даст возможность врачу выбрать наиболее эффективные методы лечения больного раком.